Федерація

sportturizm

Федерацію спортивного туризму України засновано 22 вересня 2000 року на Установчому з’їзді, що проходив у м.Вінниця, та зареєстровано Міністерством юстиції України 8 лютого 2001 р. (свідоцтво № 1572) як всеукраїнську громадську фізкультурно-спортивну організацію.

29 жовтня 2002 року рішенням колегії Держкомспорту України Федерації надано статус національної спортивної федерації. Рішенням Мінмолодьспорту у липні 2015 року статус національної спортивної федерації подовжено.

Керівними органами Федерації є З’їзд, Президія та Виконком. Керівною особою Федерації є її президент.

На сьогодні осередки Федерації діють в 24 областях та місті Києві. Рішенням Президії з 07.02.2015 призупинена діяльність Федерації спортивного туризму Криму та Севастополя як осередків ФСТ України.

Основною статутною метою діяльності Федерації є сприяння розвитку спортивного туризму в державі, підвищенню ролі фізичної культури та спорту у всебічному гармонійному розвитку особи, зміцненні здоров’я населення, формуванні здорового способу життя.

Федерація спрямовує свої зусилля на розвиток автомобільного, вітрильного, велосипедного, водного, гірського, комбінованого, лижного, мотоциклетного, пішохідного, спелеологічного видів спортивного туризму.

Основні напрями діяльності Федерації:

  • організація та проведення спортивних туристських заходів – всеукраїнських та регіональних змагань з техніки спортивного туризму та спортивних туристських походів та експедицій;
  • вивчення та пропаганда спортивних туристських ресурсів як на території України, так і в інших географічних районах, розробка та апробація класифікованих туристсько-спортивних маршрутів;
  • сприяння організації навчально-методичної роботи з підготовки та підвищення кваліфікації кадрів спортивного туризму;
  • сприяння інформаційному, нормативному та методичному забезпеченню розвитку спортивного туризму в Україні.

02-voshod-luny-kazbek

Федерація у своїй роботі активно співпрацює на договірних засадах з Мінмолодьспортом України та його територіальними управліннями, Міністерством оборони України, Державною службою надзвичайних ситуацій України, Міністерством екології та природних ресурсів України, Міністерством освіти і науки України, Комітетом фізичного виховання та спорту МОНУ. Федерація є співзасновником спілки громадських організацій «Спортивний комітет України» (СКУ), яка налічує близько 40 всеукраїнських федерацій з неолімпійських видів спорту.

Щороку Федерація спільно з Мінмолодьспортом України проводить понад 30 всеукраїнських змагань (Чемпіонати, Кубки тощо) з різних видів спортивного туризму та більше 100 змагань обласного рівня. Змагання проводяться за розробленими ФСТУ Правилами змагань зі спортивного туризму. Середньорічна кількість громадян, що протягом року беруть участь у змаганнях різного рангу зі спортивного туризму по лінії Федерації складає приблизно 49 тисяч осіб. З них щорічно беруть участь у змаганнях туристських спортивних походів майже 27 тисяч туристів-спортсменів, 2 тисячі – у всеукраїнських змаганнях з техніки видів спортивного туризму і ще приблизно 20 тисяч – у регіональних змаганнях.

Члени Федерації регулярно здійснюють спортивні туристські походи у Карпатах, Кримських горах, по Азовському та Чорному морях, а також в інших регіонах України. Крім того, щороку члени Федерації здійснюють складні спортивні походи по Алтаю, Кольському півострову, Карелії, Уралу, Кавказу в Російській Федерації та в інших країнах західної Європи, Америки, Африки, Азії.

За час існування Федерації за підсумками змагань зі спортивного туризму 199 туристам-спортсменам присвоєно спортивне звання Майстер спорту України, в т.ч. в 2014 році – 11 спортсменам.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Члени Федерації неодноразово брали участь у різноманітних спортивно-наукових експедиціях.
У планах Федерації подальше сприяння розвитку та поширенню спортивного туризму в Україні як масового, широкодоступного виду спорту з одного боку, і як спорту вищих досягнень – з іншого, розвиток міжнародних зв’язків з туристсько-спортивними організаціями інших країн, активізація туристсько-спортивного руху в Україні.

В листопаді 2011 року за ініціативи ФСТУ та за активної участі національних туристсько-спортивних організацій Росії, Білорусі, Литви, Молдови, Казахстану та Киргизії була створена Міжнародна асоціація громадських об’єднань зі спортивного туризму «Міжнародна Федерація спортивного туризму» зі штаб-квартирою в Москві (РФ). Організація легалізована в установленому порядку Міністерством юстиції Росії у лютому 2012 р. Федерація спортивного туризму України є членом Міжнародної федерації, що підтверджується свідоцтвом № 006.

raft

Головними завданнями діяльності МФСТ на сучасному етапі є розвиток системи і забезпечення масовості міжнародних змагань зі спортивного туризму, підвищення престижності занять спортивним туризмом серед широких верств населення, в першу чергу – молоді.

На виконання рішень Ради МФСТ Федерація спортивного туризму України спільно з Міжнародною федерацією офіційно звернулися до Міністерства молоді та спорту України щодо внесення відповідних змін до розділу “Спортивний туризм” Єдиної спортивної класифікації України, сприяння у проведенні в Україні міжнародних змагань, участі команд України в міжнародних змаганнях за її межами та внесла відповідні пропозиції щодо включення Мінмолодьспортом цих змагань до Календарного плану міжнародних та всеукраїнських змагань.

До Календарного плану міжнародних змагань МФСТ щороку входить низка змагань, які проводяться на території України з техніки лижного, водного, пішохідного та велосипедного туризму.
За ініціативи Ради ветеранів ФСТУ з 2012 року проводяться Міжнародні зльоти ветеранів спортивного туризму.

У 2013-2016 роках Федерація бере участь у міжнародних змаганнях з туристських спортивних походів (суддівство звітів) й виборює друге командне місце. У 2016 році Федерації було доручено проведення першого чемпіонату світу з туристських спортивних походів.

17 березня 2012 року в м.Муртоза (Португалія) на Генеральній Асамблеї Європейського Союзу велосипедного туризму (European Union of Cycle Touring, скорочено – UECT) Федерацію в особі комісії з велосипедного туризму було прийнято в члени UECT (свідоцтво №170).

Там же представників Федерації Соколова В.А. – віце-президента ФСТУ та Пахолюка Т.П. члена Президії ФСТУ, голову комісії з велосипедного туризму ФСТУ, було обрано відповідно членом Виконкому UECT та секретарем UECT. Станом на сьогодні до складу організації входять організації велотуристів з семи країн Європи: Франції, Бельгії, Польщі, Іспанії, Португалії, України та Люксембургу.

velo-satori

За рішенням Виконкому UECT Федерація отримала право на проведення в 2015 році в Україні 11-го Європейського тижня велотуризму, який відбувся у Львівській області (базування у м.Жовква).
Окрім участі у заходах UECT Федерація організувала і провела у травні 2012 р. перший відкритий зліт велотуристів ФСТУ за участю спортсменів з Польщі, Франції та Росії, та у 2013 році – другий (Львівська область).

Фінансове забезпечення діяльності Федерації здійснюється частково за рахунок надходження бюджетних коштів на забезпечення спортивно-масової діяльності. Мінмолодьспорт України здійснює часткове фінансування всеукраїнських змагань зі спортивного туризму через підпорядковані йому обласні управління. Зазначені кошти переважно використовуються на відрядження суддів, нагородження переможців змагань. Видатки на участь команд у змаганнях проводяться за рахунок учасників. Певну фінансову допомогу Федерації відповідно до укладеного договору про співпрацю надає Спортивний комітет України, кошти якого йдуть на проведення семінарів з підготовки суддів та інструкторських кадрів зі спортивного туризму.

10314093jtA

З часу заснування та 12 років поспіль президентом Федерації був народний депутат України – Матвієнко Анатолій Сергійович.

4d81f76f9a4fa08e72861839ecfcd372

В період з лютого 2013 року по квітень 2016 року Федерацію очолював Валерій Іванович Цибух – український партійний, громадський і державний діяч.

1328885935_tsybuh

На позачерговому V з’їзді ФСТУ 23 квітня 2016 року Президентом було обрано Лопушанського Андрія Ярославовича – політичного та громадського діяча, народного депутата України V, VIII та IX скликання.

DSC_9144_thumb