Федерація

sportturizm

Федерацію спортивного туризму України засновано 22 вересня 2000 року на Установчому з’їзді, що проходив у м.Вінниця, та зареєстровано Міністерством юстиції України 8 лютого 2001 р. (свідоцтво № 1572) як всеукраїнську громадську фізкультурно-спортивну організацію.

29 жовтня 2002 року рішенням колегії Держкомспорту України Федерації надано статус національної спортивної федерації. Рішенням Мінмолодьспорту у липні 2015 року статус національної спортивної федерації подовжено.

Керівними органами Федерації є З’їзд, Президія та Виконком. Керівною особою Федерації є її президент.

На сьогодні осередки Федерації діють в 24 областях та місті Києві. Рішенням Президії з 07.02.2015 призупинена діяльність Федерації спортивного туризму Криму та Севастополя як осередків ФСТ України.

Основною статутною метою діяльності Федерації є сприяння розвитку спортивного туризму в державі, підвищенню ролі фізичної культури та спорту у всебічному гармонійному розвитку особи, зміцненні здоров’я населення, формуванні здорового способу життя.

Федерація спрямовує свої зусилля на розвиток автомобільного, вітрильного, велосипедного, водного, гірського, комбінованого, лижного, мотоциклетного, пішохідного, скандинавської ходьби, спелеологічного видів спортивного туризму.

Основні напрями діяльності Федерації:

  • організація та проведення спортивних туристських заходів – всеукраїнських та регіональних змагань з техніки спортивного туризму та спортивних туристських походів та експедицій;
  • вивчення та пропаганда спортивних туристських ресурсів як на території України, так і в інших географічних районах, розробка та апробація класифікованих туристсько-спортивних маршрутів;
  • сприяння організації навчально-методичної роботи з підготовки та підвищення кваліфікації кадрів спортивного туризму;
  • сприяння інформаційному, нормативному та методичному забезпеченню розвитку спортивного туризму в Україні.

02-voshod-luny-kazbek

Федерація у своїй роботі активно співпрацює на договірних засадах з Мінмолодьспортом України та структурними підрозділами з питань фізичної культури та спорту АР Крим, областей, міст Києва і Севастополя, Міністерством оборони України, Державною службою надзвичайних ситуацій України, Міністерством освіти і науки України, Комітетом фізичного виховання та спорту МОНУ, фізкультурно-спортивними товариствами (Динамо, Україна), спортивними клубами, громадськими організаціями. Федерація є співзасновником спілки громадських організацій «Спортивний комітет України» (СКУ), яка налічує  44 повноправних члени та 14 асоційованих членів  всеукраїнських федерацій з неолімпійських видів спорту СКУ .

Щороку Федерація спільно з Мінмолодьспортом України проводить 25…30 всеукраїнських змагань (Чемпіонати, Кубки тощо) з різних видів спортивного туризму та більше 100 змагань обласного рівня. Змагання проводяться за Правилами спортивних змагань зі спортивного туризму. Середньорічна кількість туристів-спортсменів, що протягом року беруть участь у спортивних змаганнях зі спортивного туризму різного рангу  складає 25… 30 тисяч осіб. З них щорічно беруть участь у змаганнях туристських спортивних походів майже 27 тисяч туристів-спортсменів, 2 тисячі – у всеукраїнських змаганнях з техніки видів спортивного туризму і ще приблизно 20 тисяч – у регіональних змаганнях.

Члени Федерації регулярно здійснюють спортивні туристські походи у Карпатах, Кримських горах, по Азовському, Чорному морях, а також в інших регіонах України. Крім того, щороку члени Федерації здійснюють складні спортивні походи по Алтаю, Австралазії, Уралу, Кавказу, Манчжурії, Гімалаям, Лапландії, Скандинавії  та в інших географічних районах світу.

За час існування Федерації за підсумками змагань зі спортивного туризму станом на 31.12.2020 року 284 туристам-спортсменам присвоєно спортивне звання Майстер спорту України.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Члени Федерації неодноразово брали участь у різноманітних спортивно-наукових експедиціях.
У планах Федерації подальше сприяння розвитку та поширенню спортивного туризму в Україні як масового, широкодоступного виду спорту з одного боку, і як спорту вищих досягнень – з іншого, розвиток міжнародних зв’язків з туристсько-спортивними організаціями інших країн, активізація туристсько-спортивного руху в Україні.

В листопаді 2011 року за ініціативи ФСТУ та за активної участі національних туристсько-спортивних організацій Казахстану, Киргизії, Білорусії, Литви, Молдови,  України та Росії  була створена Міжнародна асоціація громадських об’єднань зі спортивного туризму «Міжнародна Федерація спортивного туризму»  Федерація спортивного туризму України є членом Міжнародної федерації, що підтверджується свідоцтвом № 006.

raft

Головними завданнями діяльності МФСТ на сучасному етапі є розвиток системи і забезпечення масовості міжнародних змагань зі спортивного туризму, підвищення престижності занять спортивним туризмом серед широких верств населення, в першу чергу – молоді.

До Календарного плану міжнародних змагань МФСТ щороку входить низка змагань, які проводяться на території України з техніки лижного, водного, пішохідного та велосипедного туризму.
За ініціативи Ради ветеранів ФСТУ у 2012 та 2013 році проводені Міжнародні зльоти ветеранів спортивного туризму.

У 2013-2016 роках Федерація бере участь у міжнародних змаганнях з туристських спортивних походів (суддівство звітів) й виборює друге командне місце. У 2016 році Федерації було доручено проведення першого чемпіонату світу з туристських спортивних походів.

17 березня 2012 року в м.Муртоза (Португалія) на Генеральній Асамблеї Європейського Союзу велосипедного туризму (European Union of Cycle Touring, скорочено – UECT) Федерацію в особі комісії з велосипедного туризму було прийнято в члени UECT (свідоцтво №170).

Там же представник Федерації віце-президент ФСТУ  Пахолюк Т.П. обирається членом Виконкому UECT та секретарем UECT. Станом на сьогодні до складу організації входять організації велотуристів з семи країн Європи: Франції, Бельгії, Польщі, Іспанії, Португалії, України та Люксембургу.

velo-satori

За рішенням Виконкому UECT Федерація отримала право на проведення в 2015 році в Україні 11-го Європейського тижня велотуризму, який відбувся у Львівській області (базування у м.Жовква).
Окрім участі у заходах UECT Федерація організувала і провела у травні 2012 р. перший відкритий зліт велотуристів ФСТУ за участю спортсменів з Польщі, Франції та Росії, та у 2013 році – другий (Львівська область) і запланований третій на 2021 рік (Львівська область).

Фінансове забезпечення діяльності Федерації здійснюється частково за рахунок надходження бюджетних коштів на забезпечення спортивно-масової діяльності. Мінмолодьспорт України здійснює часткове фінансування всеукраїнських змагань зі спортивного туризму через підпорядковані йому обласні управління. Зазначені кошти переважно використовуються на харчування. проїзд, проживання суддів, нагородження переможців змагань. Видатки на участь команд у змаганнях проводяться за рахунок учасників. Певну фінансову допомогу Федерації відповідно до укладеного договору про співпрацю надає Спортивний комітет України, кошти якого йдуть на проведення семінарів з підготовки суддів та інструкторських кадрів зі спортивного туризму.

10314093jtA

З часу заснування та 12 років поспіль президентом Федерації був народний депутат України – Матвієнко Анатолій Сергійович.

4d81f76f9a4fa08e72861839ecfcd372

В період з лютого 2013 року по квітень 2016 року Федерацію очолював Валерій Іванович Цибух – український партійний, громадський і державний діяч.

1328885935_tsybuh

В період з квітня 2016 року  по січень 2022 року Федерацію очолював Лопушанський Андрій Ярославович – політичний, громадський і державний діяч.

DSC_9144_thumb

На VII З’їзді Федерації, який відбувся 15 січня 2022 року,  Президентом федерації обрано Олександра Горбунова (голова Кропивницької міської федерації спортивного туризму, народний депутат України VIII скликання, кандидат економічних наук, радник Міністра фінансів України, майстер спорту з рукопашного бою, перший Дан з традиційного карате, діючий депутат Кіровоградської обласної ради, підприємець).

Горбунов Олександр