Закарпатська ОФСТ

долина нарциссов
Долина нарцисів.


Новини про туристські спортивні заходи Закарпатської ОФСТ можна дізнатися на офіційному сайті Закарпатського Центру туризму, краєзнавства, екскурсій і спорту учнівської мооді.

 


Рекорд України по спелеоконтесту на дистанції 30 метрів у стилі „Frog”

5 грудня 2015 року у дні проведення XXIV з’їзду Української Спелеологічної Ассоціації (УСА)  був офіційно зафіксований рекорд України по спелеоконтесту на дистанції 30 метрів у стилі „Frog” (жабка). Рекорд встановив 18-ти річний Владислав Курта із Закарпатської області з результатом 21,09 секунди. Цей результат став приємно неочікуваним, не тільки для присутніх під час забігу, але і для його тренерів, і для самого Владислава. Адже цей результат майже вдвічі перевищує попередній рекорд України у стилі „Frog” (40,21 секунди) встановлений нашим земляком Олексієм Ждановичем у 1999 році та навіть перевищує найкращий світовий результат у стилі механіка (24,6 секунди) встановлений Джоном Брауном (http://caves.org/section/vertical/conts.html).

rekord

Українські рекорди встановили представники ужгородського пригодницького клубу „Lynx”, вихованці Закарпатського обласного палацу дитячої та юнацької творчості „ПАДІЮН” (керівник спелеосекції Монич Олеся Омелянівна) та Закарпатського центру туризму, краєзнавства, екскурсій і спорту учнівської молоді (керівник спелеогуртка Левінець Михайло Михайлович).

Спелеоконтест – це підйом по вертикальній мотузці за допомогою схоплюючих вузлів або пристроїв на дистанціях 30 та 120 метрів, можливий у різних стилях. Підйом спортсмена здійснюється по мотузці, яка проходить через блок закріплений над землею на висоті 4-6 метрів і видається через гальмівний пристрій. Спелеоконтест є одним із складових елементів тренувань ужгородської спелеошколи. Але він не має багато прихильників, тому що є одноманітним і вимагає великих вольових та фізичних зусиль. Спелеоконтест поєднує в собі комплексне навантаження майже всіх м’язів людського тіла й водночас тренує хорошу витривалість.

Владислав Курта свою активну діяльність у спелеології та туризмі почав з 2010 року. Протягом п’яти років брав участь у досліджені печер Закарпаття, Поділля та Криму. Брав участь у різноманітних пішохідних, водних та велосипедних походах.

У 2013 році на ІV заочному Міжнародному турнірі з спелеоконтесту у віковій групі 13-16 років показав найкращий результат 52,55 секунди обігнавши свого тренера Левінця М.М., який виступав у віковій групі 30-39 років з результатом 52,61 сек.

(https://docs.google.com/spreadsheets/d/1p87hSKFTmjF3ODt7uPtOTCqgw3i9gFn-Bt0dD9YkZVU/edit#gid=7&vpid=A2) Можливо саме це стало поштовхом для досягнення теперішнього результату. Але, Владислав не почав цілеспрямовано готуватися до рекорду, адже на той момент  це здавалося недосяжним.

У 2014 році став чемпіоном України з техніки пішохідного туризму серед юніорів. У 2015 р – чемпіон України з техніки лижного туризму.

У жовтні 2015 року, після літніх походів, змагань та експедицій, знову почалися тренування в залі. Владислав з першої спроби, після довготривалої перерви, проліз спелеоконтест (30м) за 46 секунд. Тоді й було вирішено, що варто спробувати перевершити діючий на той час рекорд та зареєструвати його під час з’їзду УСА. Трохи більше ніж за два тижні з графіком тренувань два рази на тиждень по три спроби, Владислав встановив результат менше 40-а секунд. Тоді, жартуючи, тренерами було поставлено завдання вийти з 30-ти секунд. Наполегливими тренуваннями Владислава, рубіж у 30 секунд було пройдено ще через два тижні. Виникла ідея зареєструвати його результат, як офіційний рекорд України. Але показувати результат менший ніж 30 секунд вдавалося лише інколи, при ідеально вдалих спробах. Адже в спелеоконтесті результат виступу спортсмена залежить і від тих, хто видає і навантажує мотузку. Тож тренерам необхідно було чітко відчувати ритм рухів Владислава й стати з ним одним механізмом. За тиждень до реєстрації рекорду, Владиславу вдається стабільно показувати результат менше 30 секунд. Найкращим результатом дома, на тренуваннях, був час 25,96 секунди. Завдання вийти з 30-ти секунд із жарту перетворилося в реальність.

Владислав та його тренери висловлюють щиру подяку директорам ЗЦТКЕСУМ Чепі В.І. та ПАДІЮНу  Ганущиній С.І. за надану можливість прийняти участь у з’їзді УСА та реєстрації рекорду.

Особлива вдячність Колі Поплавко та його команді „SkyPark” з м. Києва, за ідеально створені умови, а саме побудову жорсткої аркової конструкції, на якій проводили спелеоконтест, та дружню підтримку й атмосферу, а також усім тим хто вболівав за нас.

Відео з встановлення рекорду тут:

https://www.youtube.com/watch?v=LvgbuVvSA78&app=desktop

«Осінні старти-2015»

З 15 по 18 жовтня в Ужгороді пройшов Кубок України серед юніорів з пішохідного туризму – Відкритий чемпіонат Закарпатської області серед юніорів з пішохідного туризму «Осінні старти-2015», присвячений Дню захисника України. Змагання традиційно проводить уже вкотре Закарпатський центр туризму, краєзнавства, екскурсій і спорту учнівської молоді.

На турнір приїхали команди з Донецької, Запорізької, Чернігівської, Львівської, Волинської, Рівненської, Івано-Франківської областей,Іршавщини, Свалявщини, Хустщини, Ужгородщини та м. Ужгорода, всього 175 учасників з 8-ми регіонів України. Змагання проходили в лісовому масиві мікрорайону «Шахта» м. Ужгорода та на Оноківській скалі.

WP_20151018_15_32_31_Pro

Перший день розпочався з дистанції «Крос-похід». Тут рівних не було ужгородцям. Юні спортсмени з ПК «Лінкс» з Ужгорода посіли першу сходинку. До речі, перша позиція в цьому етапі передбачала виконання спортивного розряду Кандидата у майстри спорту України. Тож боротьба на дистанції була дуже напруженою. Друге місце зайняли учасники з Чернігівської області, третіми стали юніори з Донеччини.

Другий змагальний день мав проходити на Оноківській скелі поблизу обласного центру. Однак потужна злива, яка не вщухала весь день, завадила відбутися запланованому етапу. Заради безпеки учасників змагання на скелях довелося відмінити.

Наступного дня, в неділю, погода кардинально змінилася: дощ припинився, визирнуло сонечко. Тож «Осінні старти-2015» продовжилися. Спортсмени вийшли на дистанцію «Командна смуга перешкод». Свою майстерність, вміння долати будь-які перешкоди, туристські навички демонстрували юні спортсмени 1998-2000 р.н. Найшвидше і з найменшою сумою штрафних балів пройшла цю дистанцію перша команда Івано-Франківського обласного дитячого центру туризму і краєзнавства. Другою була команда з міста Прилуки Чернігівської області. Замкнула трійку лідерів ужгородська команда Закарпатського центру туризму – ПК «Lynx».

WP_20151018_09_40_22_Pro

За сумою всіх балів перше загальнокомандне місце в «Осінніх стартах-2015» посіла команда Закарпатського центру туризму – ПК «Lynx». Спортсмени з Чернігівщини посіли другу позицію, а перша команда з Івано-Франківщини зайняла третє місце.

WP_20151018_09_42_48_Pro

 

WP_20151018_09_45_42_Pro

Змагання «Осінні старти-2015» стали своєрідним завершальним турніром поточного року, після цілої низки першостей, які провів Закарпатський центр туризму, краєзнавства, екскурсій і спорту учнівської молоді. Юні шанувальники спортивного туризму з усієї України вкотре мали можливість відвідати чарівну Срібну Землю – Закарпаття, показати свою майстерність і повезти додому здобуті у нелегкій спортивній боротьбі медалі й кубки.

 

Мирослава ПАВЛЮХ.

ЮВІЛЕЙНІ ЗМАГАННЯ ПРАЦІВНИКІВ ОСВІТИ «СРІБНИЙ НАМЕТ – 2015»

25-27 вересня в селі Оріховиця неподалік Ужгорода пройшли Х обласні змагання освітян «Срібний намет – 2015». Традиційний вже турнір було приурочено до Всесвітнього дня туризму, а також Дня працівників освіти, а відбулися змагання під патронатом обкому профспілки працівників освіти і науки (голова Повханич Т.Ф.) та департаменту освіти і науки Закарпатської ОДА (т.в.о. директора Сопкова Г.І.) Цього разу свою майстерність у різних видах насиченої спортивної та конкурсної програм демонстрували педагоги з Ужгорода, Ужгородського, Іршавського, Свалявського, Виноградівського, Хустського і Рахівського районів, а також вперше представив свою команду Закарпатський центр туризму.

На відкритті змагань привітати вчителів Закарпаття завітали начальник управління освіти Ужгородської райдержадміністрації Маріанна Михайлишина, спеціаліст Закарпатського обкому профспілки працівників освіти і науки Федір Смірнов, голова Ужгородської міської організації профспілки освітян Михайло Мегеш. Директор Ужгородського заводу «Турбогаз» Михайло Качур заохотив учасників змагання до перемоги, презентувавши майбутнім переможцям «олдскульний» рюкзак.

Слід відзначити, що всі дні спортивна боротьба проходила під зливовим дощем, однак це не завадило учасникам викладатися сповна. Азартні баталії відбувалися під час кожного виду спортивно-конкурсної програми. Так, у перший день свою майстерність у спортивному орієнтуванні демонстрували вчителі-орієнтувальники. Найшвидше і найбільш якісно перетнули фінішну пряму працівники навчальних закладів Ужгородського району, котрі відповідно посіли 1-ше місце. Друга сходинка у педагогів Іршавського району, завершила призову трійку команда Ужгорода.

DSCN1751

DSCN1761

DSCN1767

Другий змагальний день розпочався з пішохідного туризму. До речі, дистанція «Командна смуга перешкод» відповідала ІІ класу складності. І знову, як і першого дня, сильний дощ подеколи охолоджував запал учасників, перетворюючи лісові стежки на суцільне болотне місиво. Однак освітяни краю у цьому складному виді виявилися справді на висоті, мужньо долаючи всі перешкоди на своєму шляху. Найшвидший час і найменше штрафних балів у підсумку було зафіксовано у команди Іршавського району, свалявські педагоги стали другими, а замкнула трійку команда Ужгородщини.

Паралельно з пішохідним туризмом відбувалися змагання з велосипедного туризму. Одна учасниця і один учасник від кожної команди демонстрували своє вміння на дистанції «Фігурне водіння велосипеда». Перше місце у цьому виді посіли вчителі Ужгородського району, ЗЦТКЕСУМ став другим, треті – освітяни Ужгорода.

Продовжилася програма змагань туристсько-спортивною естафетою, конкурсом «Розпалювання вогнища», а також конкурсом біваків. Риску другого дня «Срібних наметів» підвів конкурс приготування страв національної і традиційної їжі. Тут всі команди представили на розгляд компетентного журі різноманітні апетитні страви, серед яких були і вже знайомі, і авторські. Ароматний бограч, поживний банош, оригінальний «чепленд», а ще голубці, лопатки, шашлик, гурка лоскотали ніздрі і викликали суперечку у членів журі, котрі розгубилися і вагалися, кому ж надати перевагу. У підсумку, після бурхливого обговорення, найкращими було визнано страви хустської команди, іршавці посіли друге місце, а команда Закарпатського центру туризму стала третьою.

DSCN1775

У результаті триденних змагань у загальнокомандному заліку за сумою всіх дистанцій першою стала команда Ужгородського району, освітяни Іршавщини посіли 2-ге місце, а свалявці – 3-тє.

Ювілейні, Х змагання освітян «Срібний намет» вкотре підтвердили необхідність вдосконалення майстерності педагогів, котрі, в свою чергу, прищеплюватимуть своїм учням любов до спорту, природи і активного способу життя, спираючись на власний здобутий досвід і навички.

Мирослава ПАВЛЮХ.