Блог Новини ФСТУ

Про розробку Туристсько-спортивного словника-довідника

Надія Сичова
27 Лис 2017

Cкачати “Туристсько-спортивний словник-довідник” у форматі .doc  Словник-довідник

Протягом свого розвитку спортивний туризм напрацював власну термінологію, яка використовується у офіційних документах ФСТУ, Мінмолодьспорту, правилах змагань, настановах, підручниках по туризму тощо. Будь-яка термінологія, яка описує свою предметну галузь повинна бути впорядкованою, гармонізованою та стандартизованою. В цьому напрямку до Вашої уваги представлений “Туристсько-спортивний словник-довідник”. Словник містить близько 1050 термінів, з яких 475 можна вважати загальнотуристськими, 185 – з гірського туризму, більше 100 – з водного туризму, близько 100 – з пішохідного туризму, 75 – зі спелеологічного туризму, 45 – з лижного туризму, 35 – з автомототуризму, більше 20 – з вітрильного туризму і близько 20 – з велосипедного туризму. Поділ термінів за видами туризму вельми умовний, адже, окрім специфічного виду – спелеотуризму, інші види дуже близькі між собою у використанні термінології (пішохідний – гірський, гірський – альпінізм, скелелазіння, водний – вітрильний, пішохідний – лижний, велосипедний – автомототуризм тощо). До словника автор свідомо не включав терміни з так званого туристського сленгу на кшталт «байда» (байдарка), «репік» (репшнур), «сидушка» та багато подібних інших. Звісно залишається ряд дискусійних питань термінології, як то «туристський» чи «туристичний», «мотузка»-«вірьовка», «бесідка»-«альтанка» тощо.

Безумовно з розвитком спортивного туризму його термінклатура буде розвиватися і удосконалюватися. Тому автор буде вдячний всім, хто долучиться до цього процесу, і візьме участь у поповненні словника. Нові терміни, тлумачення вже визначених та інші пропозиції прохання надсилати на електронну адресу автора – okolotuh@ukr.net або у коментарях на сайті ФСТУ.

З повагою,

автор – Колотуха Олександр Васильович, голова комісії лижного туризму ФСТУ, доктор географічних наук.

11 комментарі(в) Додати коментар

 • АЛЬТАНКА СТРАХУВАЛЬНА – сміюсь!
  А якщо серйозно, то що це за жесть?
  Навіщо автори перевели з російської?

  В такому випадку необхідно звертатись до першоджерел, а не до розмовної неофіційної російської.
  Англійською: https://en.wikipedia.org/wiki/Climbing_harness
  Академічний тлумачний словник української мови: http://sum.in.ua/s/Aljtanka

  • Богдане, чим сміятися, краще разом із автором провести міркування, обговорення і знайти термін, який відповідав би і суті і україномовному звучанню і не був би просто калькою з російської мови.

   • А не треба ні про що міркувати і обговорювати.
    Дослівний переклад harness – це збруя, обв’язка.
    До речі у росіян же є й термін такий – “поясна обвязка”, яка більш офіційна, ніж “бесєдка”.
    Ще є термін страхувальна система, яка буває нижня, верхня та повна.

    • Дякую за пропозицію.

 • Дуже актуальна і давно необхідна річ. Долучаюся до цієї справи.
  Стосовно ж термінів українською мовою, то 1) звернімо, зокрема, увагу на досвід Ірану та Ізраїлю у справі створення та запровадження рідною мовою слів, які до цього взагалі були відсутні у перській та івриті; 2) У нашій мові чимало термінів з тур.тематики яким майже сто років – зокрема, можна звернутися до друкованих видань чи їх копій в інтернеті спортивних товариств “Сокіл” та “Пласт” починаючи з часів після Першої світової війни; 3) напевне не варто калькувати рос.мовні терміни типу “сідушка” на “сидушка” тощо, бо буде як у громадянки Ундервуд лєс=ліс, хлєб=хліб, а вєздє=візді. )

 • Трошки не по темі, але ж цікаво. Знайшов фото 30-х років із Закарпаття лижників, так от там замість “ФІНІШ” написано “МЕТА”, і дійсно якось краще “Йдемо до мети” ніж до фінішу.

  • Пане Вікторе! Як на мене – то якраз саме “в тему”. Є безліч українських термінів і, замість робити кальку чи суржикокопію з росмовних термінів, варто пригадати підзабуті українські терміни чи створити нові, які, на відміну від багатьох іноземних запозичень, будуть зрозумілі без перекладу.

 • Зайвим вважаю викристання слова “трудності” у випадку, коли йдеться про категорію походу або характеристику перешкоди. Ну навіщо нам таке розмаїття ? хай уже буде все однаково: “складності”

 • Віктор Мемрук! Яка мета вашого поста про фініш? Давайте не будемо ламати людям мізки! Фініш – зрозуміле слово для всього світу. Слово “Фініш” на стрічці – це якраз те, що треба. Бо МЕТА – це більш широкий термін.

 • Пане Гнатишин Тарас Романович !!! Мова, як ви розумієте, є живий процес. Тому якщо люди використовують слово “вертоліт”, то і не треба не обтяжувати себе пошуками забутого, але незвичного гвинтокрила……

 • Любі друзі!
  Дякую усіх, хто долучився до обговорення питання термінології спортивного туризму. Довожу до відома, що Федерація, завдяки допомозі Спортивного комітету України, президентом якого є пан Шевляк Ілля, надрукувала Довідник у кількості 200 примірників, які знаходяться в офісі ФСТУ й будуть розповсюджені по всім територіальним осередкам.

Залишити коментар